LMB
Latvijas Malakologu biedrība :: Gada gliemis 2012
Par biedrību Valde Kontakti Presei
Latvijas Malakologu biedrība

Gada gliemis 2012

Sarkanais kailgliemezis Arion rufus


Sarkanais kailgliemezis Arion rufus
Pamatteksta autors: Edgars Dreijers
Pamatteksta autors: Edgars Dreijers

Latvijas Malakologu biedrība par savu 2012. gada dabas simbolu bija izvēlējusies Sarkano kailgliemezi Arion rufus.

Sarkanais kailgliemezis Arion rufus ir viens no lielākajiem Latvijas gliemežiem. Tā izstiepta ķermeņa garums var būt 10 – 15 cm (ļoti reti līdz 20 cm). Ķermeņa krāsojums no oranža līdz ogļu melnam. Gļotas uz ķermeņa bezkrāsainas, kairinot tiek izdalītas gļotas ar dzeltenīgu nokrāsu. Maziļiem ir sānu joslas, kuras pieaugot izzūd. Dzīvnieka dzīves cikls ir apm. gads. Dzimumbriedumu sarkanā kailgliemeža īpatņi sasniedz augusta vidū, septembrī, kad arī ir iespējams novērot to vairošanos. Dzīvnieki dzīves laikā pārojas vairākas reizes ar dažādiem partneriem, bet var dēt arī pašapaugļotas olas. Parasti vienā dējumā ir ap 60 olām, bet var būt arī dējumi no divām vai pat 120 olām. Pēc vairošanās perioda var izveidot trīs, četrus dējumus. Olas tiek dētas septembrī, oktobrī. To attīstība ilgst aptuveni trīs nedēļas. Ziemojošā stadija ir mazuļi. Sugu precīzi noteikt ir iespējams tikai anatomiski. Latvijā ir zināma viena atradne. Sarkanais kailgliemezis ir saistīts ar dabiskiem mežiem. Ir nepieciešams skaidrot šīs sugas izplatību.

Šajā gadsimtā Latvijā ir ievazāts Spānijas kailgliemezis A. vulgaris, kurš ārēji neatšķiras no sarkanā kailgliemeža. Spānijas kailgliemezis ir invazīvs un nopietns kaitēklis. Novērojumi citās Eiropas valstīs liecina, ka sarkanais kailgliemezis izmirst visās teritorijās, kur ieviešas Spānijas kailgliemezis. Līdzīgu procesu var paredzēt arī Latvijai.


Foto: Edgars Dreijers

Foto: Edgars Dreijers
Latvijas gliemji
LMB
Projekti
Pēdējās izmaiņas: 2022.01.16-15:11 Pamatteksta autors: Edgars Dreijers

Creative Commons License 2024 Publicēts LU serverī izmantojot Starptautisko Atsaucoties-Nemainot nosacījumus licenci — (CC BY-SA).