LMB
Latvijas Malakologu biedriba :: Gada gliemis 2012
Par biedrību Valde Kontakti Presei
Latvijas Malakologu biedriba

Gada gliemis 2012

Latvijas Malakologu biedrība par savu 2012. gada dabas simbolu izvēlējusies Sarkano kailgliemezi Arion rufus.


Sarkanā kailgliemeža (Arion rufus) un Spānijas kailgliemeža (Arion lusitanicus) pārošanās


Uzklikšķini, lai redzētu nesamazinātu attēlu
Attēla autors: (C) Edgars Dreijers


Sarkanais kailgliemezis
Arion rufus


Uzklikšķini, lai redzētu nesamazinātu attēlu
Attēla autors: (C) Edgars Dreijers

Sarkanais kailgliemezis Arion rufus ir viens no lielākajiem Latvijas gliemežiem. Tā izstiepta ķermeņa garums var būt 10 – 15 cm (ļoti reti līdz 20 cm). Ķermeņa krāsojums no oranža līdz ogļu melnam. Gļotas uz ķermeņa bezkrāsainas, kairinot tiek izdalītas gļotas ar dzeltenīgu nokrāsu. Maziļiem ir sānu joslas, kuras pieaugot izzūd. Dzīvnieka dzīves cikls ir apm. gads. Dzimumbriedumu sarkanā kailgliemeža īpatņi sasniedz augusta vidū, septembrī, kad arī ir iespējams novērot to vairošanos. Dzīvnieki dzīves laikā pārojas vairākas reizes ar dažādiem partneriem, bet var dēt arī pašapaugļotas olas. Parasti vienā dējumā ir ap 60 olām, bet var būt arī dējumi no divām vai pat 120 olām. Pēc vairošanās perioda var izveidot trīs, četrus dējumus. Olas tiek dētas septembrī, oktobrī. To attīstība ilgst aptuveni trīs nedēļas. Ziemojošā stadija ir mazuļi. Sugu precīzi noteikt ir iespējams tikai anatomiski. Latvijā ir zināma viena atradne. Sarkanais kailgliemezis ir saistīts ar dabiskiem mežiem. Ir nepieciešams skaidrot šīs sugas izplatību.

!!!

Uzklikšķini, lai redzētu nesamazinātu attēlu
Attēla autors: (C) Edgars Dreijers

!!!

Šajā gadsimtā Latvijā ir ievazāts Spānijas kailgliemezis A. lusitanicus, kurš ārēji neatšķiras no sarkanā kailgliemeža. Spānijas kailgliemezis ir invazīvs un nopietns kaitēklis. Novērojumi citās Eiropas valstīs liecina, ka sarkanais kailgliemezis izmirst visās teritorijās, kur ieviešas Spānijas kailgliemezis. Līdzīgu procesu var paredzēt arī Latvijai.

LMB
Projekti
Latvijas gliemji
Pēdējās izmaiņas: 2018.03.10-13:51 Atsauksmēm un jautājumiem

Creative Commons License 2020 Publicēts LU serverī izmantojot Starptautisko Atsaucoties-Nemainot nosacījumus licenci — (CC BY-SA).