LMB
Latvijas Malakologu biedrība :: Latvijas gliemeži
Par biedrību Valde Kontakti Presei
Latvijas Malakologu biedrība

Latvijas gliemeži

Graciozā ūdensspolīte Anisus vorticulus


Graciozā ūdensspolīte Anisus vorticulus
Pamatteksta autors: Māris Rudzītis un Mudīte Rudzīte
Pamatteksta autors: Māris Rudzītis un Mudīte Rudzīte

Latvijas Malakologu biedrība par savu gada gliemi 2016 bija izvēlējusi graciozo ūdensspolīti Anisus vorticulus.

Kopš 2004. gada šī mazo saldūdens plaušgliemežu suga ir kļuvusi par aizsargājamu visā Eiropas Savienībā, jo iekļauta Eiropas Padomes Direktīvā 92/43/EEK (1992.  gada 21. maijs) par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību. T.i., II un IV šīs direktīvas pielikuma sugu sarakstos *. Latvijas aizsargājamo sugu sarakstā un sugu sarakstā , kurām veidojami mikroliegumi, šī suga nav iekļauta, jo grozījumi mūsu MK noteikumos nenotiek katru gadu. Tas arī ir galvenais iemesls, kādēļ Latvijas Malakologu biedrība (turpmāk LMB) to ievēlējusi par gada gliemi 2016. Pirmais, ko LMB darīs, būs vēstules rakstīšana Vides un reģionālās attīstības ministrijai, kurā būs izteikts priekšlikums iekļaut šo sugu iepriekš minētajos sarakstos. Vasarā plānojam ekskursijas uz ša sugām raksturīgām ūdenskrātuvēm, lai iegūtu papildus datus par sugas izplatību. Pašlaik tā uzskatāma par samērā reti satopamu.

Par sugas bioloģiju.
Tā ir neliela ūdensspolīte ar saplacinātām vītnēm un ķīli čaulas ārpuses vidusdaļā. Raksturīga dzeltenbrūna čaula, 6 vijumi, no kurām pēdējais mēdz būt šaurāks nekā priekšpēdējais. Čaulas ieeja sirdsveidīgi iegarena, čaulas platums 0,4 – 0,6 cm, augstums – ap 0,08 cm. Čaula ir zema, ar diezgan plānām sienām.

Dzīvo stāvošos, seklos, labi apgaismotos ūdeņos uz ūdens augiem – ezeros, dīķos, vecupēs. Šādiem eitrofiem ūdeņiem parasti draud aizaugšana, bet šai sugai bīstama ir arī ūdeņu attīrīšana no aizauguma.

Dzīves ilgums līdz 18 mēnešiem. Pārtiek no sīkām augu daļām, vienšūnas aļģēm.

Rietumu Palearktikas suga ar izplatības centru austrumu un centrālajā Eiropā. Sastopama Čehijā, DR Anglijā, īrijā, Vācijā, Nīderlandē, Polijā, Slovākijā, Latvijā, Lietuvā, Horvātijā vai Serbijā, Igaunijā, Grieķijā, Ukrainā, Kaspijas jūrā, Dānijā, Beļģijā, Austrijā, Šveicē, Baltkrievijā, Francijā, Itālijā, Nīderlandē, Rumānijā, Krieviā uz A no Obas, Zviedrijā. Daudzās vietās konstatēta sugas izmiršana vai apdraudētība.

Nosaukumi citās valodās:

  • angliski: Ram's-horn snail
  • vāciski: Zierliche Tellerschnecke
  • zviedru: sirlig skivsnäcka
  • lietuviešu: žolyninis ritiliukas
  • krievu: Катушка завернутая бескилевая

Tīmeklī pieejamās fotogrāfijas:


* II pielikums: kopienā nozīmīgas augu un dzīvnieku sugas, kuru aizsargāšanai ir jānosaka īpaši aizsargājamas dabas teritorijas;
IV pielikums: kopienā nozīmīgas augu un dzīvnieku sugas, kurām vajadzīga stingra aizsardzība.

Foto: Francisco Welter Schultes
Izcelsmes adreses:
  • Picture of Anisus vorticulus by Welter Schultes, Francisco
  • F. Welter Schultes

  • Licence: Neaizsargātie darbs.
    Apraksts orģinālvalodā:
  • Locality: Germany: Schleswig-Holstein, Selenter See, lake margin
  • Date: 05-1974
  • Comments: Collected by S. G. A. Jaeckel, sample deposited in collection Haus der Natur Cismar (V. Wiese). Image taken 8-2006 in Cismar, scale in mm.
  • Latvijas gliemji
    LMB
    Projekti
    Pēdējās izmaiņas: 2022.01.24-07:50 Pamatteksta autors: Māris Rudzītis un Mudīte Rudzīte

    Creative Commons License 2024 Publicēts LU serverī izmantojot Starptautisko Atsaucoties-Nemainot nosacījumus licenci — (CC BY-SA).