LMB
Latvijas Malakologu biedrība :: Latvijas gliemeži
Par biedrību Valde Kontakti Presei
Latvijas Malakologu biedrība

Latvijas gliemeži

Liellūpas vīngliemezis Isognomostoma isognomostomos


Liellūpas vīngliemezis Isognomostoma isognomostomos
Pamatteksta autors: D. Pilāte & I. Gurčonoks
Pamatteksta autors: D. Pilāte & I. Gurčonoks

Latvijas Malakologu biedrība par savu 2014. gada dabas simbolu bija izvēlējusies Liellūpas vīngliemezi Isognomostoma isognomostomos.

Liellūpas vīngliemezis Isognomostoma isognomostomos Eiropā sastopams mežos paugurainēs un augstkalnu apgabalos Alpos, Karpatos, Pirenejos un Sudetos 300 – 1800 m v.j.l.. Dažas izolētas populācijas ir zināmas Beļģijā, Polijā un Lietuvā. Latvijas populācija šobrīd ir vistālāk uz ziemeļiem zināmais sugas izplatības punkts. Vienīgā vieta Latvijā, kur liellūpas vīngliemezis ir sastopams, ir dabas parks „Daugavas loki”. Dabas parka teritorijā ir zināmas tikai trīs šīs sugas atradnes. Pirmo reizi Latvijā liellūpas vīngliemezis bija atrasts 1991. gadā Naujenes gravā. Ilgu laiku tā bija vienīgā zināmā atradne. Otru atradni atrada 1999. gadā, bet trešā atradne konstatēta 2012. gadā.


Foto: Intars Gurčonoks

Foto: Intars Gurčonoks
Neliels gliemezis, kura čaulas platums ir 7 – 11 mm, bet augstums 4 – 7 mm. Čaulu klāj matiņi un tās ieeja ir ar izteiktu lielu, baltu lūpu, kas atliekta uz ārpusi ar asu malu. Liellūpas vīngliemezis ir meža suga. Latvijā konstatēts galvenokārt platlapju mežos dažās Daugavas sāngravās.

Foto: Intars Gurčonoks
Latvijas gliemji
LMB
Projekti
Pēdējās izmaiņas: 2022.01.24-07:58 Pamatteksta autors: D. Pilāte & I. Gurčonoks

Creative Commons License 2024 Publicēts LU serverī izmantojot Starptautisko Atsaucoties-Nemainot nosacījumus licenci — (CC BY-SA).